Změna je život. Čeká vás první den v nové práci? V tom případě už asi nervózně přemýšlíte, jak zaujmout šéfa i kolegy. Na prvním dojmu zkrátka hodně záleží a mohou se od toho odvíjet vaše pracovní vztahy a celá další kariéra. Na co byste se měla ve svůj den D soustředit?

Přijďte včas

I kdybyste musela vstát o několik hodin dřív než obvykle, udělejte vše proto, abyste přišla včas, nejlépe o pár minut dřív. Pokud byste se zpozdila hned při nástupu, moc důvěry byste si tím nezískala. Ale zase není nutné, abyste na recepci stepovala hodinu předem. Jednak byste byla ještě nervóznější než předtím a navíc by si o vás kolegové mohli pomyslet, že se snažíte na šéfa zapůsobit až moc.

Pěkně se oblékněte

První den byste měla vypadat jako ze škatulky. Hezky se namalujte a zvolte vhodné oblečení. Jaký je ve firmě dress code, můžete zjistit už na přijímacím pohovoru. Sázkou na jistotu je kalhotový kostým nebo sukně. Hlavně si neberte nic přehnaně vyzývavého, halenku s hlubokým dekoltem a krátkou sukni raději nechte ve skříni.

Buďte vstřícná a komunikativní

Představte se svým kolegům a řekněte jim něco o sobě, nezacházejte ale do zbytečných detailů a do soukromí. Buďte pozorná při seznamovacím kolečku a soustřeďte se na to, abyste si zapamatovala co nejvíce jmen – nejlépe všechna – i když to bude těžké. Pokud byste ani po pár dnech nevěděla, jak se vaši kolegové jmenují, a oslovovala je familiárním „hele“, moc profesionálně by to nepůsobilo. Když se vám někdo představí, ihned si jeho jméno zopakujte, pomůže to uložení do paměti.

Nebuďte přehnaně sebevědomá

I když máte za sebou zajímavou kariéru, nemusíte to hned každému věšet na nos a hodnotit, co je na novém pracovišti špatně. Nekritizujte ani svého bývalého zaměstnavatele, vypadalo by to, že máte až moc blízko k pomluvám.

Nenechte se zmanipulovat

Ale ani nulové sebevědomí není správnou variantou. Někteří kolegové by toho mohli chtít využít a pokusit se vás zmanipulovat. Řiďte se zdravým rozumem.


Photo by rawpixel.com from Pexels